fbpx

Lucka a jej štúdium na HZ University of Applied Sciences

Lucka a jej štúdium na HZ University of Applied Sciences

V tomto blogu vám priblížime život vysokoškoláčky Lucky, pre ktorú sa Holandsko stalo druhým domovom. Prečo si vybrala štúdium v Holandsku, čo študuje a ako je zatiaľ so štúdium v Holandsku spokojná? Aj na toto nájdete odpovede v tomto blogu. 

Ahoj Lucka, povedz nám niečo o sebe 🙂 

Ahoj, volám sa Lucia, mám 20 rokov a práve som skončila prvý ročník štúdia na HZ University of Applied Sciences v Holandsku. V tomto článku vám priblížim môj rok v zahraničí a poviem vám prečo som sa rozhodla práve pre Holandsko.

Prečo si si vybrala Holandsko pre tvoje vysokoškolské štúdium?

Pre štúdium v Holandsku som sa rozhodla najmä preto, že som študovala bilingválnu obchodnú akadémiu v Trnave a chcela som využiť 5 rokov študovania v angličtine. Najdôležitejší však pre mňa bol fakt, že teórie som už mala akurát tak dosť a chcela som sa na business pozrieť aj z praktickej strany. Keďže školy v Holandsku – najmä tie, ktoré majú za menom of Applied Sciences ako tá moja – sú známe výbornou kombináciou teórie a praxe, moja cesta viedla práve tam.

Čo študuješ a ako si spokojná s programom a univerzitou?

Študujem International Business and Languages, konkrétne španielčinu. Je to štvorročný program, no na škole strávim iba dva a pol roka, zvyšný rok a pol strávim mimo mojej univerzity a to pol roka na partnerskej univerzite a rok na internship, čiže skončím školu už s rokom praxe.

Highlighty môjho štúdia sú veľmi ťažké vypichnúť, keďže celý môj prvý rok bol úplná pecka. Ak si mám ale vybrať, tak to bol hlavne Kick off festival, ktorý organizovala moja univerzita v spolupráci s druhou univerzitou na začiatku školského roka. Čo sa týka štúdia, vypichla by som asi celkovo praktickú stránku, čiže robenie projektov pre firmy v okolí školy a spolupráca s firmami (návšteva firiem), budúci rok ma čaká založenie „student company“, veľmi sa na to teším. Ďalšie highlighty sú všetky západy slnka na pláži vo Vlissingene. 

Prečo by mali ísť slovenskí a českí študenti na výšku do Holandska?

Myslím si, že Holandsko je skvelé pre študentov, ktorí sa chcú realizovať a nechcú iba sedieť nad knihami a učiť sa naspamäť celé skriptá. Ja som si Holandsko zvolila práve pre fakt, že v rámci štúdia môžem získať veľa praxe. Ľudia v Holandsku sú veľmi priateľskí a je to multikultúrna krajina a jedna z krajín kde je angličtina skoro ako rodný jazyk, čiže sa nemusia obávať jazykovej bariéry, aj keď na úradoch to dokáže byť challenging.

Štúdium na Slovensku vs v Holandsku, v čom vidíš najväčšie rozdiely? 

Rozdiely sú obrovské a neopísateľné. Moja kamarátka študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave medzinárodné podnikanie, čiže viac-menej to isté ako ja v Holandsku. Keď si porovnám, čo sa učí ona, a čo sa učím ja, som rada, že som sa rozhodla pre Holandsko. Ako všetci viete, väčšina našich univerzít je povestná tým, že sa učíte kopu teórie a vecí, ktoré sa nepoužívajú už roky. Všimla som si aj, že preberajú veci, ktoré v reálnom živote vo svojom odbore nevyužijú, napríklad veľmi komplikovanú matematiku v porovnaní s Holandskom, kde sme mali iba základy štatistiky a financie, čiže druh matematiky, ktorý reálne využijeme aj v praxi.

V Holandsku musíme robiť veci postupne a máme 4 skúškové obdobia za rok, čiže sa toho nemusím učiť veľa naraz ako je tomu na slovenských univerzitách a mám viac času a menej stresu.

Ďalší rozdiel je vo veľkostí tried. Na mojej škole máme skupiny kde je 20-30 žiakov, čiže to nápadne pripomína naše stredné školy. Prístup je osobnejší a učitelia vás poznajú, nie ste pre nich len jeden z milión študentov, ktorí sedia v aule. A najväčší rozdiel je asi ten, že keď skočíte bakalára, budete mať už rok praxe vo svojom odbore (niekedy aj viac ako rok). 

Ako sa ti býva v Holandsku? 

Mesto, v ktorom je moja škola má pláž, čiže perfektné miesto na oddych. Život na campuse je tiež super, občas príliš hlučný na môj vkus, ale človek si vie nájsť veľa priateľov z rôznych kútov sveta. Občas spolu povečeriame, alebo si pozrieme nejaký film, poprípade zahráme nejaké hry v spoločnej kuchyni.

Bolo ťažké dostať sa na univerzitu?

Nie, jediné čo som potrebovala aby som sa dostala na HZ University of Applied Sciences bolo maturitné vysvedčenie a v mojom prípade aj jazykový certifikát, keďže som z Obchodnej akadémie. Ak je človek z gymnázia, stačí mu iba maturita z angličtiny na úrovni B2 a maturitné vysvedčenie. Všetko musí byť samozrejme preložené do angličtiny.

Zvažovala si aj iné krajiny ako Holandsko? Ak áno, ktoré a prečo si sa nakoniec rozhodla pre Holandsko?

Ako mnoho slovenských študentov, zvažovala som aj Dánsko, hlavne kvôli faktu, že oproti Holandsku je školné zadarmo. Čo ma však nakoniec presvedčilo, že Holandsko je tá pravá krajina, bola práve HZ University a jej skvelý program. Veľmi ma zaujal spôsob, akým sa na univerzite vyučuje a koľko príležitostí má človek realizovať sa a budovať si svoju professional network už počas štúdia. A samozrejme myšlienka bývania pri pláži ma tiež veľmi lákala. Som veľmi rada, že som sa rozhodla práve pre HZ University, pretože ľudia sú tam zlatí a atmosféra na škole je príjemná a priateľská. Ako hovoríme my, študentskí ambasádori, HZ je jedna veľká rodina a my sa tešíme z každého nového člena, ktorého môžeme na škole privítať. 

Zaujal ťa Luckin príbeh? Máš otázky o štúdiu na HZ University of Applied Sciences? 

S otázkami ohľadom HZ University of Applied Sciences, nás neváhajte kontaktovať priamo na info@holprom.eu
V prípade konkrétnych otázok na Lucku a jej odbor nám pokojne píšte, prepojíme vás.