fbpx

Štúdium v Holandsku po novom ešte výhodnejšie!

Štúdium v Holandsku po novom ešte výhodnejšie!

Holandsko je ideálnou krajinou pre vysokoškolské štúdium. Prečo? Prispieva k tomu viacero faktorov. Jedným z tých hlavných je to, že štúdium v Holandsku je pre nás, medzinárodných študentov z Európskej Únie, veľmi finančne dostupné. A po novom ešte výhodnejšie. Ako to? Čítaj blog a zisti viac!

S akými mesačnými výdavkami treba počítať?

PoložkaCena/mesiac
Stravamin. 200€
Ubytovaniecca 400€ - závisí od mesta
Events/šport/voľný čascca 50€
PoložkaCena/rok
Školné - prvý ročník polovičné školnécca 1157€/rok (šk.r. 2023/2024) jednorazová platba alebo na splátky

Aké sú tvoje možnosti financovania štúdia a života v Holandsku?

1. Školné

Možnosti financovania školného: 

 • Jednorazová platba
  Celé školné na 1 rok zaplatíš pred začiatkom školy – môžeš zaplatiť aj zo slovenského účtu.
 • Na splátky
  Univerzita vypočíta mesačnú splátku, ktorá ti bude potom odchádzať z účtu, ktorý si zadal/a do Studielinku. Ak chceš školné platiť na splátky počítaj s administratívnym poplatkom cca 25 eur.

2. Školné + život v NL – ak nebudeš pracovať popri štúdiu

Ak sa popri štúdiu nechystáš mať nejakú brigádu, no potrebuješ pomoc s financovaním tvojho štúdia a života v Holandsku, aj tu ti vie holandská vláda pomôcť. 

 • Študentská pôžička 
  Na túto pôžičku má nárok každý slovenský študent bez ohľadu na to, či popri štúdiu pracuje alebo nie. Pôžička má veľmi nízky úrok – 0.46% a budeš mať 35 rokov na jej splatenie. Viac info nájdeš na stránke DUO tu

 • Študentská pôžička len na školné
  Ak by si sa nechcel/a zaväzovať poberaním pôžičky, no vieš, že potrebuješ finančnú pomoc aspoň so školným, máš možnosť požiadať si o pôžičku len na školné. Detailné info nájdeš na stránke DUO tu.

3. Školné + život v NL – ak budeš popri štúdiu pracovať

A tu sa už dostávame k novinke, ktorou je štúdium v Holandsku ešte výhodnejšie! Ak sa chystáš popri štúdiu pracovať, a odpracuješ minimálne 56 hodín mesačne, máš nárok na tieto dva granty: 

 • Supplementary grant = Doplnkový grant pre pracujúcich študentov
  Grant môžeš dostávať, ak popri škole odpracuješ aspoň 56 hodín mesačne. Výšku grantu ti vypočítajú potom podľa príjmu rodičov a iných faktorov, ale môže to byť aj okolo 400 eur mesačne 🙂
 • Basic grant = Základný grant = NOVINKA!! Viac info nižšie ⬇️

Od septembra 2023 je život v Holandsku ešte výhodnejší!

Po novom máš okrem „doplnkového grantu“ nárok aj na obnovený „základný grant“, ak popri štúdiu v Holandsku budeš pracovať/pracuješ. Podmienky pre získanie (obnoveného) základného grantu sú rovnaké ako podmienky pre oprávnenie na doplnkový grant pre pracujúcich študentov. Oba granty sa stávajú kvázi darčekom od holandskej vlády, ktoré nemusíš vrátiť, ak ukončíš štúdium do 10 rokov.

V oboch prípadoch platia nasledujúce podmienky:

 • EU národnosť
 • Mladší ako 30 rokov
 • Zápis na denný študijný program na holandskom verejnom vysokoškolskom zariadení
 • 56 hodín práce mesačne v Holandsku

Ak spĺňaš tieto podmienky, môžeš získať základný grant (obnovený) a aj doplnkový grant, prípadne študentský cestovný produkt.

Noví študenti, ktorí sa chystajú do Holandska si o grant môžu požiadať až po príchode. Prvé platby sa uskutočnia až potom, ako predložia doklad o splnení kritéria 56-hodinovej práce.

Študenti, ktorí sú momentálne zapísaní na denný študijný program v Holandsku a spĺňajú kritériá na získanie grantu, si už oň môžu požiadať. Po odsúhlasení/neodsúhlasení dostanú oznámenie od DUO.

Všetky kompletné informácie ohľadom obnoveného základného grantu pre medzinárodných študentov sú dostupné v angličtine na webovej stránke DUO

Potrebuješ pomôcť s vybavovačkami?

Ak by si si nevedel/a rady s papierovačkami a vybavovačkami a potrebuješ sa s niekým poradiť, kľudne sa na nás obráť. Máme pripravenú extra službu – konzultáciu “Ako na finance”

 • študentský grant od DUO; 
 • holandské zdravotné poistenie; 
 • príspevok na poistenie; 
 • návšteva lekára; 
 • príspevok na ubytovanie; 
 • cestovné poistenie

V prípade záujmu si konzultáciu bookni priamo cez Calendly. Ak nevidíš v prehľade dostupné termíny, kontaktuj nás mailom na info@holprom.eu

Zaujal ťa náš blog? Máš ďalšie nezodpovedané otázky?

Neváhaj nás kontaktovať priamo na info@holprom.eu
Betka & Rebeka