fbpx

Štúdium v Holandsku, ako to naozaj je?

Štúdium v Holandsku, ako to naozaj je?

V poslednom čase sme sa stretli s viacerými chybnými a zavádzajúcimi informáciami ohľadom štúdia v Holandsku. A keďže sme štúdium v Holandsku samy absolvovali, nedá nám nevyjadriť sa a dať veci na pravú mieru. Hoaxy sa v našej krajine šíria rýchlosťou blesku, poďme ich teda spolu eliminovať. 

Hoax č.1: 

Po absolvovaní bakalára na univerzite aplikovaných vied v Holandsku nie je možné pokračovať v magisterskom štúdiu.

Najprv si teda objasnime tituly po ukončení vysokoškolského štúdia v Holandsku. Obe sme absolvovali 4-ročné bakalárske štúdium na univerzite aplikovaných vied (University of Applied Sciences). Štúdium trvalo 4 roky (to je preto, lebo povinnou súčasťou štúdia na univerzitách aplikovaných vied je pracovná stáž). Po ukončení štúdia na univerzitách aplikovaných vied obdržíš jeden z nasledovných možných medzinárodne uznávaných titulov, ktoré sú akceptované v plnom rozsahu po celom svete:

  • Bachelor of Arts (BA)
  • Bachelor of Science (BSc)
  • Bachelor in Business Administration (BBA)

Pre nás to bol titul Bachelor of Arts – keďže sme obe vyštudovali odbor International Tourism Management. Po ukončení štúdia sme hneď nepokračovali v magisterskom štúdiu. Betka odišla pracovať do sveta, neskôr sa vrátila na SK. Rebeka taktiež vhupla do pracovného života, no minulý rok (september 2021) odcestovala za magisterským štúdiom do ďalekej cudziny, konrétne do Taiwanu. To nás privádza k ďalšiemu bodu. 

Častokrát sa dopočujeme, že po skončení bakalára na univerzitách aplikovaných vied v Holandsku nie je možné pokračovať v magisterskom štúdiu. Rebeka nie je jediným príkladom, že toto tvrdenie je veľká lož. 

Samozrejme, s bakalárskym titulom z univerzity aplikovaných vied môžeš bez problémov pokračovať v magisterskom štúdiu

V závislosti od toho, na akej univerzite a v akej krajine by ste magisterské štúdium chceli absolvovať, by sa odvíjalo to, koľko by štúdium magistra trvalo. V priemere je to medzi 1 a 2 rokmi. Tí, ktorí skončia bakalára na univerzite aplikovaných vied a chcú pokračovať v magisterskom štúdiu v Holandsku, majú tieto možnosti:

  1. Pokračovať v magisterskom štúdiu na University of Applied Sciences v Holandsku – poväčšine sa jedná o 1-ročné štúdium
  2. Absolvovať magisterské štúdium na druhom type univerzity, a to Research University. V tomto prípade je vo väčšine prípadov potrebné absolvovať tzv. “Premaster” = príprava na research (výskumný) master. Premaster trvá 1 rok. Čiže dokopy sa jedná o 2-ročné štúdium

Hoax č.2:

Univerzity aplikovaných vied (Universities of Applied Sciences) sú “menej” ako výskumné univerzity (Research Universities) v Holandsku. 

Každému vyhovuje iný typ štúdia. V Holandsku nájdeš dva typy vysokých škôl = univerzity aplikovaných vied (Universities of Applied Sciences) & výskumné univerzity (Research Universities), takže každý si zaručene nájde to svoje. 

Niekto sa radšej učí z knižiek, druhý lepšie veci pochopí, keď si ich vyskúša v praxi. Tak je to aj s výberom typu vysokej školy. Žiadne menej, alebo viac, hlavné je vybrať sa tým správnym smerom pre teba. 

V čom sa tieto typy univerzít odlišujú?

1. Obsah/zameranie/štruktúra

Na univerzitách aplikovaných vied je povinnou súčasťou štúdia aj pracovná stáž – kdekoľvek vo svete. Táto skúsenosť študentom zaručí jednoduchý nástup na pracovný trh hneď po úspešnom ukončení štúdia. 

Odbory, ktoré nájdeš na univerzitách aplikovaných vied, sú častokrát veľmi špecificky orientované a zamerané, takže takýto typ odborov nenájdeš na výskumných univerzitách. 

Opäť uvedieme konkrétne príklady: odbory ako napríklad Psychológia, by si na univerzite aplikovaných vied hľadal/a len ťažko, keďže je to silno teoreticky a vedomostne založená vedná disciplína. Naopak taký odbor Leisure & Events Management zase nenájdeš na výskumných univerzitách. V tomto odbore sú dôležité “hands on experiences” a dáva tu oveľa väčší zmysel sa tento odbor učiť prakticky a pracovať na reálnych projektoch, ako sa ho učiť len v teoretickej rovine.

Universities of Applied SciencesResearch Universities
Univerzity aplikovaných vied pripravujú študentov na konkrétne povolanie. Študenti uplatňujú vedomosti v praxi.Výskumná univerzita má výskumné a vzdelávacie zameranie.
Zamerané na prax.Zamerané na výskum.
Veľa skupinovej práce.Veľa samostatnej práce.
Viac kontroly domácich úloh.Menej kontroly domácich úloh. Od študentov sa očakáva, že rýchlejšie strávia a pochopia väčšie množstvo učiva.
Povinná pracovná stáž.Možnosť pracovnej stáže - nie je povinnou súčasťou štúdia (nie je na to vyhradený čas v ich rozvrhu).

2. Dĺžka štúdia 

Bakalársky titul z výskumnej univerzity nie vždy automaticky garantuje, že môžete pokračovať na magistra bez tzv. „Premaster“. Celé to závisí od odboru/smeru, ktorým sa chcete vybrať. 

Ako sme spomínali, Rebeka absolvovala štúdium na univerzite aplikovaných vied (titul Bachelor of Arts z odboru International Tourism Management). Teraz študuje magistra v odbore Education and Human Development v Taiwane bez potreby absolvovania Premastra.

Universities of Applied SciencesResearch Universities
Bachelor (B) of [field of study]: 4 roky (študenti slovenských gymnázií majú možnosť Fast track - 3 roky)Bachelor (B) of [field of study]: 3 roky
Master of Science (MSc): 1-2 rokyMaster of Arts (MA): 1-3 roky
Master of Arts (MA): 1-2 rokyMaster of Science (MSc): 1-3 roky

Hoax č.3:

Na štúdium v zahraničí majú len tí najlepší žiaci. 

Štúdium v zahraničí už dávno nie je len pre “vybraných” študentov. Nehovoríme, že známky nie sú dôležité, no sú aj dôležitejšie veci – ako napr. motivácia. Tá sa nedá obalamutiť. Častokrát sa už pri prijímacích procesoch na holandské univerzity stretneš aj s tým, že univerzity nevyžadujú motivačný list, no namiesto neho, si s tebou dohodnú online interview. Prečo? Aby si preťukli tvoju motiváciu, a či sa naozaj hodíš na odbor, ktorý si si vybral/a. 

Život za hranicami tvojej komfortnej zóny ťa naučí sebestačnosti a priebojnosti. Okrem iného spoznáš nespočetné množstvo ľudí z celého sveta, a nadobudneš kamarátstva a profesionálne kontakty na celý život. Aj keď sa zrazu ocitneš na chvíľku v neznáme, novom prostredí, plnom neprebádaného, bude to priestor pre TEBA, priestor a čas plný sebapoznávania.

Dúfame, že sa nám podarilo objasniť nejasnosti spojené so štúdiom na rozdielnych typoch vysokých škôl v Holandsku. Nanešťastie, hoaxov koluje viacej, takže budeme postupne pracovať na eliminovaní všetkých z nich. Pre každého študenta je vhodné niečo iné. Niekto sa radšej učí z knižiek, druhý lepšie veci pochopí, keď si ich vyskúša v praxi. My sa vždy snažíme nájsť tú správnu voľbu pre každého individuálne. 

Naším cieľom aj naďalej zostáva pravdivo a úprimne zdieľať naše skúsenosti a poznatky o štúdiu v Holandsku a uľahčiť to tvoje.

Zaujal ťa náš blog? 

Neváhaj nás kontaktovať priamo na info@holprom.eu
Stay tuned. Alebo ako by povedali Holanďania, Tot zo!

Betka & Rebeka