fbpx

Študentské bývanie v Holandsku

Študentské bývanie v Holandsku

Čaute všetci a vitajte pri mojom prvom blogu! Volám sa Teodor Jendrišák a postupne vám predstavím rôzne témy týkajúce sa štúdia v Holandsku. Momentálne študujem na Breda University of Applied Sciences v Brede na juhu Holandska. Som v treťom ročníku odboru Creative Business. V tejto sérii blogov vám poviem viac o mojej škole, mojich skúsenostiach a študentskom živote.

Začnime témou, na ktorú sa pýta veľa budúcich študentov – ubytovanie. Ako nájsť izbu? Akú cenu očakávať? Závisí to samozrejme od mesta, v ktorom hľadáte izbu. Keďže žijem a študujem v Brede, zameriam sa hlavne na ňu. Ja sám som mal na začiatku problém nájsť izbu. V Holandsku nie je zvykom, aby študenti bývali na internáte. Sem tam sa nejaké nájdu, ale nie je to primárne ubytovanie pre študentov. Väčšina študentov si prenajíma izbu, alebo štúdio (izba s vlastnou kuchyňou a kúpeľňou).

Ako si nájsť študentskú izbu?

1. Internetové stránky

Jednou z možností je vyhľadávať na webových stránkach, ako je www.kamernet.nl. Mnoho majiteľov domov, ktorí prenajímajú izby, dávajú ponuky na takéto stránky. Do vyhľadávania na stránke zadáte mesto, typ ubytovania (apartmán / izba / štúdio) a maximálnu sumu a zobrazia sa vám všetky ponuky. Pri hľadaní izby je treba myslieť na to, že o izbu sa pravdepodobne uchádza viac študentov, takže je potrebné odpovedať na viac ako jeden inzerát. Niekoľko mojich priateľov si takto našlo izbu. Ja som nemal toľko šťastia, a preto som sa obrátil na druhú možnosť.

2. Skupiny na Facebooku

Pre každé väčšie mesto v Holandsku existuje aspoň jedna (zvyčajne viac) skupina na Facebooku, kde ľudia z daného mesta ponúkajú alebo hľadajú izby. Ak sa študent po ukončení štúdia rozhodne vysťahovať, alebo keď odchádza na stáž do inej krajiny, musí si za seba často nájsť náhradu pre nájomníka. Preto študenti často pridávajú príspevky do facebookových skupín, kde hľadajú do svojej izby nového nájomcu.

3. Pomocou školy

Škola pomáha mnohým študentom nájsť izbu. Stačí ich kontaktovať, vysvetliť im svoju situáciu a oni vám radi pomôžu niečo nájsť. Aj mne tak pomohli.

Watch out

V závislosti od mesta, v ktorom hľadáte izbu, sa môžu pri hľadaní izby vyskytnúť problémy. Osobne som mal problém, pretože v roku, keď som nastúpil do školy, sa univerzita rozhodla prijať viac zahraničných študentov ako obvykle a izieb bol nedostatok. Asi 20 ďalších kandidátov sa hlásilo na každý inzerát, na ktorý som odpísal. Do môjho odchodu sa mi nepodarilo nájsť izbu, ale našťastie škola ponúkla dočasné ubytovanie pre študentov bez izby. Ak máte problém, musíte sa obrátiť na školu, pretože oni sú vždy ochotní pomôcť.

Pozor na podvody

Na facebookových stránkach občas nájdete podvodníkov, ktorí sa tvária, že prenajímajú izbu, a pýtajú od vás zálohu. Na takýchto ľudí si treba dávať pozor a vždy najskôr podpísať zmluvu. Nikdy im neposielajte peniaze, ani osobné údaje, pokiaľ si nie ste istí, že ide o skutočnú ponuku! Chápem, že niekedy to nie je také ľahké, ak ste stále na Slovensku a nemôžete vidieť izbu osobne. Dievčatá z Holpromu alebo ja vám s tým môžem pomôcť. Ak nájdete izbu na internete, ale nie ste si istí, či ide o podvod alebo či je miestnosť v dobrom stave, jednoducho ma kontaktujte (alebo Holprom) a môžem na danú adresu ísť zistiť, či sa naozaj jedná o skutočnú izbu.

Ceny

Ceny sa samozrejme líšia od mesta k mestu. Vo veľkých mestách, najmä v Amsterdame, sú ceny vyššie ako v menších mestách. Závisí to aj od toho, aký typ ubytovania hľadáte. Môžete si prenajať izbu, štúdio alebo byt. Ak si prenajmete izbu, bude vás to (v Brede) stáť približne 300-450 €. Závisí to od umiestnenia, stavu domu a veľkosti izby. Ak si prenajímate izbu, je veľmi pravdepodobné, že celý dom / byt má niekoľko izieb a každú si prenajíma iný študent. V tomto prípade máte k dispozícii spoločnú kuchyňu a kúpeľňu. Ak chcete vlastnú kúpeľňu a kuchyňu, hľadáte štúdio. Štúdiá v Brede stoja približne 500 – 800 EUR mesačne. Treťou možnosťou je prenajať si celý byt, čo sa niekedy finančne oplatí, ak hľadáte miesto s priateľom/ priateľkou alebo s 1-2 kamarátmi.

Vybavenie izby

Keď zoženiete izbu, ďalším krokom je nábytok. Niektoré izby sú už zariadené, alebo sa vás predchádzajúci nájomca spýta, či si nechcete odkúpiť jeho/jej nábytok. Ak však máte nezariadenú izbu, musíte si zaobstarať nábytok. Tu v Brede je Ikea, ak si chcete kúpiť nový nábytok. Ak chcete ušetriť peniaze, musíte prehľadať Facebook Marketplace alebo holandské webové stránky podobné Bazošu. Na Facebook Marketplace ľudia často predávajú rôzny nábytok a ďalšie doplnky za rozumné ceny. Kúpil som si napríklad rám postele alebo televízor. Existujú aj facebookové skupiny ako „Get rid of it Breda“, kde ľudia zverejňujú veci, ktorých sa chcú zbaviť, buď zadarmo, alebo za smiešne sumy. My sme si tak našli zadarmo pekný Ikeácky gauč z druhej ruky. Jedna vec, na ktorej by som nešetril, je matrac. Sám som sa naučil, keď v mojej prvej izbe už bol matrac, ktorý som mohol používať. Ale po pár mesiacoch som išiel do Ikey kúpiť nový, pretože ma začal bolieť chrbát. Čiže za matrac by som si radšej priplatil. Ako ďalšiu alternatívu máme v Brede obrovský bazár, ktorý nie je zameraný na oblečenie, ale na všetko ostatné. Nábytok, bicykle, elektronika, spoločenské hry, kuchynské spotrebiče a doplnky a ďalšie. Tam si môžete veľmi lacno kúpiť rôzne misky, taniere, poháre alebo čokoľvek iné, čo potrebujete.

Rada na záver?

Na začiatku štúdia budete pravdepodobne mať stres z hľadania a zariaďovania nového domova (a pre mnohých stres z toho, že budete prvýkrát žiť sami), ale časom nájdete rôzny nábytok a dekorácie a skrášlite si izbu podľa svojích predstáv. Keď som začínal svoje štúdium v Holandsku, moja prvá izba mala iba posteľ, starý rozheganý stôl a poličku a teraz máme krásne zariadenú celú izbu a obývačku. Potrvá to nejaký čas, ale z hocijakej izby si postupne viete spraviť nový domov.

Zaujal ťa Teov blog? Máš otázky o štúdiu na Breda University of Applied Sciences? 

S otázkami ohľadom Breda University of Applied Sciences, nás neváhajte kontaktovať priamo na info@holprom.eu
V prípade konkrétnych otázok na Tea a jeho odbor a skúsenosti nám pokojne píšte, prepojíme vás.