fbpx

Študentské bývanie v Holandsku, pozor na podvodníkov

Študentské bývanie v Holandsku, pozor na podvodníkov

Tak ako rastie počet medzinárodných študentov v Holandsku, rastie aj dopyt po študentskom ubytovaní. To dáva podvodníkom (a.k.a. scammerom) super podmienky na to, aby nachytali čoraz viac a viac študentov. V tomto blogu sa pokúsime priblížiť bežné praktiky podvodníkov so študentským bývaním v Holandsku, aby sa nestalo, že im naletíš aj ty.

Kto je to scammer?

Scammer = podvodník, je ten ktorého cieľom je ukradnúť tvoje peniaze alebo identitu. Podvodníci zneužívajú fakt, že po študentskom ubytovaní v Holandsku je neskutočne vysoký dopyt. Podvodníci sa častokrát preukážu sfalšovaným pasom/občianskym, aby ťa obalamutili. Pri hľadaní ubytka v Holandsku platí jasné pravidlo, dôveruj, ale preveruj!

Scam alert

Ako zistíš, či sa jedná o podvodníka?

Rental Fraud” je forma online podvodu, kde podvodníci inzerujú falošné ponuky, aby ťa nalákali aby si im poslal/a peniaze alebo kópiu tvojho pasu. Takéto podvody môžeš rozpoznať nasledovne:

 • Ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby to bola realita. 

Ponúkaná izba, štúdio alebo apartmán je zvyčajne na výbornom mieste za skutočne prijateľnú cenu. Napr.: 

– Dotyčný ti pošle dlhý zoznam všetkých skvelých spotrebičov a funkcií v dome.

– Nie je uvedená žiadna minimálna alebo maximálna doba prenájmu (môžeš zostať, ako dlho chceš!).

– Cena je vrátane plynu, vody, elektriny a internetu.

– Ubytko/izba je zariadená so všetkým, čo potrebuješ.

– Perfektná poloha.

– Veľmi špecifické miesto (niekedy s úplnou adresou, niekedy predmestie a PSČ – Holanďania len zriedka popisujú svoju adresu ako „Westerpark, 1013 RR“ a namiesto toho povedia len „Westerpark“. Niektoré budú dokonca obsahovať podrobnosti ako „Artis Zoo je 8 km od apartmánu”).

Takto vyzerá inzerát od podvodníka
Zdroj: DutchReview/Supplied
 • Spôsob komunikácie. 

Po nadviazaní prvotného kontaktu na stránke s ubytkom (napr. Pararius), podvodník požiada o pokračovanie komunikácie mimo platformy prostredníctvom e-mailu alebo Skype. Všimni si, že na tvoje otázky neodpovie priamo, alebo ich bude rovno ignorovať. Zvyčajne nehovoria plynule po holandsky/anglicky a používajú text, ktorý bol preložený online (Google Translate).

Jednoznačná red flag: ak ťa dotyčný okamžite odkáže na inú osobu. Podvodníci často fungujú tak, že viacerí ľudia posielajú správy a uverejňujú inzeráty/ponuky na rôznych webových stránkach alebo sociálnych sieťach. Sami aj postujú ten instý „inzerát“ do viacerých facebookových skupín po celej Európe, častokrát aj ďalej. Ak si chceš jednoducho overiť, či ten istý „inzerát“ už v nejakej inej skupine nekoluje, skopíruj Facebook meno dotyčného/nej, ktorá post uverejnila a uvidíš, či ti vyhodí podobné/rovnaké príspevky aj v iných skupinách. Viď. príklad: 

Študentské bývanie v Holandsku, pozor na podvodníkov
Študentské bývanie v Holandsku
 • Osobný kontakt. 

Postol/la si do otvorenej facebookovej skupiny info, že hľadáš študentské bývanie? Podvodníci ťa môžu osloviť aj osobne, a ponúknuť ti izbu takým spôsobom. To je pre nich veľmi jednoduchý spôsob, ako nájsť tých, ktorí sú v zúfalej situácii nájsť ubytko.

 • Podvodník tvrdí, že sa nenachádza v Holandsku. 

Keď kontaktuješ osobu, ktorá ponúka izbu, zvyčajne príde s príbehom, že momentálne nie je v Holandsku. Naznačuje, že sa s tebou nemôže stretnúť a nemôžeš si izbu vopred prezrieť. Môže ti však navrhnúť, že ťa dá do kontaktu s budúcim spolubývajúcim, ak mu dáš tvoju e-mailovú adresu/alebo whatsapp.

Po výmene niekoľkých e-mailov/whatsapp správ ťa “prenajímateľ” požiada o zaslanie kópie tvojho pasu a zaplatenie zálohy (depozitu) ako dôkaz toho, že máš skutočný záujem zarezervovať si izbu do začiatku akademického roka“. Môže ti poslať kópiu pasu (ktorý je fake – nie je jeho/jej), aby „dokázal“, že „nie je jedným z tých scammerov, pred ktorými univerzita varuje“.

Nakoniec ťa bude žiadať previesť platbu na iný ako holandský bankový účet, pretože prenajímateľ sa nachádza mimo Holandska. Akonáhle zaplatíš, už od tohto človeka nebudeš nikdy počuť.

Takto vyzerajú správy od scammerov s ubytovaním
Zdroj: DutchReview/Supplied
 • Bude sa ťa snažiť emocionálne manipulovať. 

Podvodník sa ťa môže pokúsiť emocionálne zmanipulovať. Spôsobom, ako sa ťa podvodník môže pokúsiť zmanipulovať, je nátlak na rýchly podpis; to, že ak nepošleš zálohu hneď, izbu dostane niekto druhý; alebo si vymyslí nejaký smutný príbeh, a bude sa snažiť hrať na tvoje city.

Ako sa chrániť?

Existuje niekoľko opatrení, ktorými sa môžete chrániť, aby ste sa nestali obeťou podvodu s prenájmom:

1. Nikdy nedôveruj ponuke, ktorá vyzerá príliš dobre na to, aby bola reálna

Študentské izby väčšinou nevyzerajú ako hotelové izby; všímaj si detaily na fotkách, ako napr. varič vody.

2. Nikdy nedôveruj prenajímateľom, ktorí tvrdia, že nedokážu zabezpečiť “viewing”.

Nikdy never prenajímateľom, ktorí tvrdia, že nedokážu zabezpečiť obhliadku izby, pretože „nie sú v Holandsku“ alebo sú na stáži“ v zahraničí. Podvodníci vo všeobecnosti pôsobia mimo Holandska, kde holandská polícia voči nim nič nezmôže.

3. Nikdy neposielaj prenajímateľom kópiu tvojho pasu/občianskeho, iba ak: 
 • Si si dôkladne skontroloval/a ich totožnosť, alebo
 • Si kópiu pasu označila pre túto špeciálnu príležitosť (napr: „len pre nájomnú zmluvu “). Tým je to pre podvodníkov oveľa ťažšie zneužiť tvoju identitu.
4. Nikdy neposielaj peniaze právnikom, alebo nedôveryhodným agentúram.

V Holandsku právnici neprenajímajú ubytovanie. Reálne agentúry by mali mať vždy dôveryhodnú webovú stránku s telefónnym číslom (a často aj adresou). Skontroluj si ich aj na Googli.

5. Nikdy neprevádzaj peniaze na PayPal účty, Western Union alebo zahraničné účty (mimo Holandska).

Plať iba cez bežné bankové účty prenajímateľa alebo firmy/agentúry v Holandsku. V prípade podvodu budeš mať väčšiu šancu získať svoje peniaze späť.

6. Vždy skontroluj adresu, ktorá je na ponuke. 

Vyhľadaj si adresu na Google alebo funda.nl, či je dom na predaj (a nie na prenájom); podvodníci často kradnú obrázky z webových stránok skutočných realitných kancelárií. Skontroluj aj, či sa fotografie (interiéru) zhodujú s domom zobrazeným na Google Streetview/Maps.

V ideálnom stave treba požiadať niekoho, kto je už v danom holandskom meste, aby si ubytko išiel pozrieť v tvojom mene. S týmto ti rady pomôžeme, stačí nás kontaktovať priamo mailom na info@holprom.eu alebo píš na fb/insta @holprom

7. Vždy si od osoby, ktorá ponúka ubytko vypýtaj aj telefonický kontakt, pokiaľ máš naňho len email. 

Holandské mobilné telefóny majú vždy číslo 06 / +31-6….

Ak ti dotyčný odmietne dať telefónne číslo aj po niekoľkých kontaktoch e-mailom, zrejme má čo skrývať. Dôrazne odporúčame prerušiť ďalší kontakt.

8. Pozor, sfalšované sú častokrát aj zmluvy..

Nájomná zmluva na tvoju izbu v Holandsku by mala obsahovať nasledujúce body:

 • Meno a podpis tvojho prenajímateľa
 • Adresa 
 • Trvanie nájmu
 • Nájomné a ďalšie poplatky:
  • Výška nájomného, kedy sa má platiť a komu + číslo účtu 
  • Deposit – platí sa záloha, ak áno, v akej výške?
  • Ako treba zrušiť nájomné a kedy môže dôjsť k zvýšeniu nájomného 
 • Výpovedná lehota; môžeš pri odchode navrhnúť nového nájomcu?
 • Využívanie spoločných priestorov (kuchyňa, kúpeľňa, práčka atď.)
  • Čistenie & údržba spoločných priestorov a zariadení
 • Povinnosti a práva nájomcu:
  • Či sú povolené domáce zvieratá
  • Dohody o súkromí a obťažovaní, napríklad to, či sú miestnosti uzamykateľné
  • Či sú návštevníci a hostia povolení
9. Nikdy neposielaj peniaze vopred, pokiaľ nemáš 200% istotu, že ponuka je reálna. 

Predtým ako niekomu pošleš peniaze nás kontaktuj a my sa pokúsime prezistiť, či je ponuka reálna. Pokiaľ si si nie istá/istý, či sa jedná o legit ponuku, prepošli nám screenshoty z komunikácie/fb profily jedincov, s kt. píšeš na náš mail a my to radšej overíme.

Máš otázky o štúdiu v Holandsku? Hľadáš akurát ubytko v Holandsku aj ty? 

Neváhaj nás kontaktovať priamo na info@holprom.eu

V neposlednom rade by sme ťa rady pozvali do našej fb skupiny, pre tých, ktorí v Holandsku momentálne študujú ako aj pre tých, ktorí už svoje štúdium v Holandsku úspešne ukončili. Pripojíš sa cez tento link