fbpx

Kristína a jej štúdium na Inholland University of Applied Sciences

Kristína a jej štúdium na Inholland University of Applied Sciences

Ahojte! Volám sa Kristína, mám 21 rokov a som študentkou druhého ročníka odboru Tourism Management na Inholland University of Applied Sciences v Amsterdame v Holandsku. V tomto článku sa s Vami rada podelím o moju skúsenosť so štúdiom, spôsobom výučby v tejto krajine a s tým, čo môže patriť byť medzi rozhodujúce faktory pri podávaní prihlášky na vysokú školu.

V živote každého mladého človeka príde moment, kedy je tak povediac nútený okolím, či už sú to rodičia, učitelia alebo kamaráti, porozmýšľať nad svojou budúcnosťou. Maturitný ročník je rokom tých najdôležitejších rozhodnutí, ktoré významne ovplyvnia študijné smerovanie pre nasledujúce obdobie a budúcu kariéru, a práve preto treba dvakrát zvážiť, kde chcete stráviť týchto pár neopakovateľných rokov Vášho života.

Kristína, Inholland University
Kristína a jej štúdium na Inholland University of Applied Sciences

Štúdium v zahraničí so sebou prináša množstvo skúseností, či už spojených so školou, s prácou a samotným osamostatnením sa v mladom veku, nehovoriac o rozšírení si obzoru a utvárania si vlastného názoru.

Prečo si si vybrala Holandsko pre tvoje vysokoškolské štúdium?

Musím sa priznať, že po roku strávenom na študijnom pobyte v USA som nebola veľmi naklonená ďalšiemu štúdiu v zahraničí. Počas môjho posledného ročníka na gymnáziu, po návšteve rôznych dní otvorených dverí a veľtrhov, som si začala uvedomovať, že odísť študovať do zahraničia je to najlepšie, čo môžem pre svoju budúcnosť urobiť. 

  1. Jeden  z rozhodujúcich faktorov pre mňa bol, že učenia poučiek naspamäť som mala po strednej škole akurát tak dosť a hľadala som univerzitu, ktorá sa orientuje na prepojenie vzdelávania s praxouzapájanie kritického myslenia, tzv. problem-based learning.
  2. Ďalší dôležitý aspekt pri mojom rozhodovaní zohrali financie. Treba rátať, že životné náklady a samotné školné sú v Holandsku pochopiteľne vyššie, avšak stále prijateľnejšie, ako napr. v UK. Ďalej pre študentov existuje možnosť získať nekomerčnú pôžičku, určenú na štúdium, či už od slovenskej, ale aj od holandskej vlády.
Holandsko
Život v Holandsku
Holandsko

Čo študuješ a ako si spokojná s programom a univerzitou? 

Študujem štvorročný bakalársky program – Tourism Management. Systém vzdelávania, ako u nás a v celej EÚ, je trojstupňový Undergraduate (bakalárske štúdium), Postgraduate (magisterské štúdium) a Doctorate (doktorandské štúdium). Veľká výhoda je, že táto škola je akreditovaná aj naším ministerstvom školstva a získaný titul je uznávaný inštitúciami a zamestnávateľmi aj u nás na Slovensku. Prirodzene chvíľu trvá, kým si človek zvykne na nové prostredie, avšak Holanďania sú známi svojou otvorenosťou a od prvého dňa som si pripadala ako doma. Na angličtinu sa dá rýchlo zvyknúť, keďže všetci domáci (naozaj všetci, dokonca aj staršia generácia) hovoria plynule. 

Čo sa týka školy, za jednu z najväčších výhod považujem systém skúšok…

Tie sú väčšinou vo forme projektov a tzv. reports, kde spoločne ako skupina aplikujeme teóriu, ktorú sme sa počas predchádzajúcich mesiacov naučili. Sem-tam sa vyskytne aj individuálna skúška, či už v ústnej alebo v písomnej podobe, avšak je dovolené používať učebnice a poznámky. Školský rok je rozdelený na 4 štvrťsemestre a na konci každého je skúškové obdobie. Na rozdiel od slovenskej alebo českej výučby, tento systém minimalizuje stres a nárazové memorovanie, ktoré je vyčerpávajúce a neefektívne. Za ďalšie veľké plus považujem osobný prístup učiteľov, uvoľnenú atmosféru počas výučby a fakt, že nie ste len číslo v systéme, ale reálna osoba.

Štúdium na Inholland University
Štúdium na Inholland University of Applied Sciences

Zvažovala si aj iné krajiny, prečo si sa rozhodla práve pre Holandsko a Inholland University?

Áno. Pri podávaní prihlášky som chcela mať istotu, že neskončím odmietnutá na úrade práce. Preto som sa rozhodla pre záložný plán a podala som si prihlášku do Dánska, UK a dokonca aj do Bratislavy a Banskej Bystrice. Nakoniec  som bola prijatá všade a to mi umožnilo ozaj široký výber. Pre krajinu bicyklov som sa rozhodla z finančných dôvodov a z dôvodu ľahkej leteckej dostupnosti (v porovnaní s Dánskom, kde treba viackrát prestupovať). Konkrétne Inholland University s mojím campusom umiestneným v Amsterdame ma lákala životom v atraktívnom meste, ktoré je jedno z najnavštevovanejších v Európe a ako stvorené na štúdium cestovného ruchu.

Ako sa ti býva v Holandsku?

Neviem si predstaviť multikultúrnejšie mesto ako Amsterdam. Nachádza sa tu veľké množstvo mladých ľudí z celého sveta. Pri ubytovaní som mala tak povediac šťastie, lebo som to riešila cez školu, ktorá to celé sprostredkovala, a tak som sa vyhla procesu hľadania si ubytovania na „vlastnú päsť“. V Holandsku študenti väčšinou bývajú buď spoločne (2-4 ľudia) s tým, že každý ma vlastnú izbu a zdieľajú kuchyňu a kúpeľňu, alebo si prenajmú vlastné miništúdio s vlastným príslušenstvom. Ja som sa rozhodla pre prvú alternatívu z dôvodu možnosti spoznania veľkého množstva ľudí, keďže to funguje na princípe nášho „intráku“, akurát s tým rozdielom, že nemusíte nikoho vyháňať z kuchyne zakaždým, keď ste hladní, lebo ju zdieľa celé poschodie. Samozrejme, občas to má aj svoje nevýhody v podobe hlučných susedov, ktorí sa rozhodli mať párty v strede týždňa. Ale to sa nedeje len v Holandsku. 

Študentské bývanie Amsterdam

Bolo ťažké dostať sa na univerzitu?

Osobne som mala celkom stres z toho, že sa nedostanem na žiadnu školu, ale opak sa stal realitou. Holandské vysoké školy nemajú typické prijímacie skúšky, na aké sme my zvyknutí a ani priemer známok nie je až na toľko dôležitý ako u nás. Jediné, čo som potrebovala, bolo mať preložené všetky úradné dokumenty, ako maturitné vysvedčenie a vysvedčenia z nižších ročníkov, s čím vedia pomôcť baby z Holpromu alebo úradný prekladateľ. V mojom prípade som písala aj motivačný list, lebo som sa hlásila do UK a Dánska, kde to vyžadujú, avšak v Holandsku to netreba. Ak ide človek z gymnázia, stačí mu maturita z angličtiny na úrovni B2, v prípade stredných odborných škôl je možné, že od Vás budú požadovať nejaký certifikát (Ielts, CAE, TOEFL).

Prečo by mali ísť slovenskí a českí študenti na výšku do Holandska?

Keď stredoškoláci rozmýšľajú, či ísť alebo neísť študovať do zahraničia, často ich odradí strach z neznámeho. Odsťahovať sa zo dňa na deň, opustiť známe prostredie, všetko a všetkých, na čo je človek zvyknutý, je totiž obrovská zmena. A ľudia sa prirodzene zmeny boja. Študovať pár desiatok kilometrov od rodného mesta je síce fajn, avšak zakaždým, keď sa niečo stane, sa budete spoliehať na rodičov,  veď sú blízko, sadnú do auta a hneď sú u Vás. To pochopiteľne má svoje výhody, ale časom to môže byť kontraproduktívne. Vysoká škola je obdobie človeka, kedy sa od neho očakáva, že by sa mal postaviť na vlastné nohy, utvoriť si vlastný názor na svet a rozšíriť si obzory. A to sa najlepšie naučí v multikultúrnej spoločnosti, v krajine, kde nehovoríte materinským jazykom, a kde čo si nevybavíte sami, jednoducho nemáte.

Niečo na záver…

Nebojte sa vyčnievať z davu. Nebojte sa odísť zo svojej komfortnej zóny. Nebojte sa odlúčenia od domova, rodiny a kamarátov (aj keď je pravda, že príde chvíľa smútku za domovom). Ale v dnešnej rýchlej dobe viete ľahko zostať v kontakte s niekým, kto býva v inej krajine. Koniec-koncov, aspoň budete mať dôvod ísť na výlet 🙂 

Zaujal ťa Kristínin blog? Máš otázky o štúdiu na Inholland University of Applied Sciences a živote v krásnom Amsterdame? 

S otázkami ohľadom Inholland University of Applied Sciences, nás neváhajte kontaktovať priamo na info@holprom.eu
V prípade konkrétnych otázok na Kristínu a jej odbor a skúsenosti nám pokojne píšte, prepojíme vás.