fbpx

Brigáda popri štúdiu

Brigáda popri štúdiu

Vitajte pri ďalšom blogu. Dnes si trochu priblížime brigádovanie popri štúdiu. Veľa (budúcich) študentov sa na túto tému pýta a preto som sa rozhodol túto tému priblížiť. Budem hovoriť z mojej vlastnej skúsenosti a z mojich vedomostí, čiže sa môže stať, že to čo poviem neplatí pre každé jedno zamestnanie, ale budem sa snažiť to zhrnúť pre väčšinu brigád. 

Volám sa Teodor Jendrišák a postupne vám predstavím rôzne témy týkajúce sa štúdia v Holandsku. Momentálne študujem na Breda University of Applied Sciences v Brede na juhu Holandska. Som v treťom ročníku odboru Creative Business. V tejto sérii blogov vám poviem viac o mojej škole, mojich skúsenostiach a študentskom živote. Poďme na to!

Práca popri štúdiu, dá sa to?

Popri štúdiu sa samozrejme dá pracovať. Niektorí študenti začnú hneď od začiatku štúdia, iní radšej počkajú aby zistili, koľko času im zaberá štúdium a potom začnú pracovať podľa toho, koľko voľného času majú. Ja osobne patrím do tej druhej kategórie a začal som pracovať v 2. ročníku.

Najpopulárnejšie zamestnania pre medzinárodných študentov sú vo fast-foodových reštauráciách. Skoro vo všetkých fast-foodoch je veľa medzinárodných študentov a hovorí sa tam po anglicky. Môžete sa buď zamestnať ako pracovník v kuchyni alebo delivery na elektrickom bicykli alebo skútri. Výhodou je, že slovenský vodičský preukaz skupiny B je automaticky platný aj na skútre aké tu majú fast-foody. Ďalšou možnosťou je práca v normálnej reštaurácii v centre mesta. V takýchto reštauráciách sa dá zvyčajne zamestnať iba ako pracovník v kuchyni, lebo čašníci musia hovoriť po holandsky.

Ďalej sa dá zamestnať ako delivery driver pre Uber Eats alebo Deliveroo (podobné slovenskému Woltu). Niektorí chalani si našli prácu v skladoch, ale je to veľmi fyzicky náročná práca a veľmi ju neodporúčam, pokiaľ máte inú možnosť.

Čo brigády počas korony?

Tu v Holandsku boli kvôli korone zavreté všetky reštaurácie a bol povolený iba rozvor. Momentálne už ale nariadenia povoľujú aj konzum v reštauráciách a obzvlášť teraz (júl 2021) veľa reštaurácii a barov hľadá posily. Ja osobne pracujem vo fast-foode a pre nás sa toho veľmi nezmenilo, keďže sme primárne aj tak robili donášku. Čiže aj počas korony sa určite dá nájsť zamestnanie, ale hlavne vo fast-foode a nie v normálnych reštauráciách.

Ako je to s pracovnou zmluvou?

Väčšina študentských zamestnaní vám ponúkne buď 0 alebo 4 hodinovú zmluvu. To znamená, že podľa tejto zmluvy ste povinní odpracovať 0 (alebo 4) hodiny mesačne. Robí sa to tak preto, aby ste si mohli sami zvoliť ako často chcete pracovať. Vo väčšine zamestnaní musíte 1 až 3 týždne dopredu ohlásiť, kedy chcete robiť a kedy nie, a šéf podľa toho spraví rozvrh na dané týždne. V mojom prípade každú stredu pošlem šéfovi email, kedy chcem robiť na budúci týždeň a v nedeľu nám pošle finálny rozvrh. Študenti zvyknú pracovať v priemere 2-4 dni v týždni. Záleží to od toho, či máte veľa práce do školy, alebo si chcete privyrobiť viac. Zamestnávatelia sú zvyčajne flexibilní, lebo rozumejú, že všetci sú študenti a pracujú popri škole.

Koľko viem zarobiť?

Platy v Holandsku sú oveľa lepšie ako na Slovensku. Na Slovensku na brigáde som zarábal 3-5€ na hodinu (to sa možno zmenilo odkedy študujem tu). V Holandsku plat závisí od vášho veku. Ak máte 19 rokov zarábať budete okolo 7€ na hodinu, ak máte 20, tak okolo 9€ na hodinu a ak máte 21 a viac budete zarábať okolo 11€ na hodinu, čo je veľmi dobré v porovnaní so Slovenskom.

Výhody od holandskej vlády: Grant pre pracujúcich študentov!

Holandská vláda taktiež podporuje tých študentov, ktorí pracujú. Vládna inštitúcia DUO ponúka medzinárodným pracujúcim študentom grant. Požiadať o tento grant môžete, ak ste zamestnaní v Holandsku a odpracujete aspoň 56 hodín mesačne. Výška grantu závisí od platu vašich rodičov. S prihláškou treba poslať aj potvrdenie o príjme vašich rodičov za posledné 2 roky a DUO podľa toho vypočíta, aký veľký grant dostanete. Tento grant je zameraný na pomoc pracujúcim študentom z nízko príjmových rodín, a preto ak majú vaši rodičia vyšší plat, asi dostanete menší grant. Grant sa pohybuje od 0-420€. Ak tento grant dostanete, tak musíte mesačne posielať potvrdenie o tom, že ste odpracovali 56 hodín v danom mesiaci. Keďže je to grant, nemusíte ho nikdy vrátiť ako napríklad pôžičku na štúdium. Navyše od finančnej pomoci ešte dostanete aj kartu na mestskú dopravu a vlaky zadarmo, čiže aj keď váš grant nie je nejaký veľký, už len na cestovaní ušetríte veľa peňazí.

Na čo si treba dať pozor?

Jednou z podmienok, ktoré musíte spĺňať, ak v Holandsku pracujete je, že musíte mať holandské zdravotné poistenie. To je dané zákonom a ak poistenie nemáte, budete pokutovaní. Ja osobne platím za poistenie 107€ mesačne. Našťastie existuje grant aj na preplatenie poistného o ktorý môže požiadať každý. Ja som o tento grant požiadal a holandská vláda mi mesačne prepláca 105€ z tohto poistenia, čiže v konečnom dôsledku platím 2€ mesačne za poistenie.

Rada na záver?

Dúfam, že vám tento blog aspoň trochu priblížil pracovanie v Holandsku popri škole a pomôže vám pri rozhodovaní. Niektoré veci ako napríklad DUO sú trochu komplikované na to, aby som ich podrobne vysvetlil v blogu, ale dúfam, že aspoň tieto základné informácie vám pomôžu. Ak máte podrobnejšie otázky môžete kontaktovať mňa alebo Holprom a radi vám poradíme.

Zaujal ťa Teov blog? Máš otázky o štúdiu na Breda University of Applied Sciences a práci popri štúdiu? 

S otázkami ohľadom Breda University of Applied Sciences, nás neváhajte kontaktovať priamo na info@holprom.eu
V prípade konkrétnych otázok na Tea a jeho odbor a skúsenosti nám pokojne píšte, prepojíme vás.