fbpx

Ako sa pripraviť na štúdium v Holandsku?

Ako sa pripraviť na štúdium v Holandsku?

Štúdium v zahraničí ti nedá len kvalitné vzdelanie. Život za hranicami tvojej komfortnej zóny ťa naučí sebestačnosti, priebojnosti. Okrem iného spoznáš nespočetné množstvo ľudí z celého sveta a nadobudneš kamarátstva na celý život.

Aj keď sa zrazu ocitneš na chvíľku v neznáme, v novom prostredí plnom neprebádaného, bude to priestor pre TEBA, čas plný sebapoznávania.

Priprav sa s nami na tvoje holandské dobrodružstvo!

Kde začať? Aký postup zvoliť? Nielenže sa z teba za pár chvíľok stane full-time vysokoškolák/čka, okrem iného sa aj sťahuješ do cudziny.

Je nám úplne jasné, že máš pred odchodom milión otázok. Samy sme si týmto procesom prešli a preto presne vieme, čo prežívaš.

1. V prvom rade treba mať na poriadku všetky dokumenty.

 1. Vysvedčenia
  • Nezabudni poslať Holpromu maturitné a koncoročné vysvedčenia 
  • Vysvedčenia musia byť preložené úradným prekladateľom do angličtiny
  • Potrebuješ preklady? Spolupracujeme priamo s úradnou prekladateľkou, v prípade záujmu o preklad nás kontaktuj info@holprom.eu
 2. Rodný list v angličtine – môžeš ísť na matriku mesta, kde si sa narodil/a a vypýtať si anglický rodný list (počítaj s administratívnymi poplatkami). Alternatívne si môžeš dať svoj rodný list preložiť do angličtiny úradným prekladateľom. 
 3. Občiansky preukaz/pas (pár kópií pre istotu; pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov)
 4. Niekoľko fotiek vo veľkosti ako na pas 
 5. Prijímací list na univerzitu (Acceptance letter) 
 6. Európska kartička poistenca poprípade aj iné cestovné poistenie 
  • Potrebuješ cestovné postenie? Spolupracujeme priamo s poisťovacou firmou, rady ti sprostredkujeme viac info o možnostiach cestovného/iného poistenia – v prípade záujmu nás kontaktuj info@holprom.eu

2. Ubytko

Ako sme už spomínali v našich predošlých blogoch, zohnať ubytko v Holandsku je náročný a zdĺhavý proces. No nie je to nemožné. Čím skôr začneš, tým väčšie sú tvoje šance, že nájdeš niečo presne podľa tvojich predstáv.

No rady by sme podotkli, ak aj to nebude na 100% podľa tvojich predstáv, treba to brať, vždy je jednoduchšie nájsť niečo iné, keď už v Holandsku budeš osobne. 

3. A čo po príchode do Holandska? 

Veľa vecí sa ale nanešťastie v predstihu (pred príchodom do Holandska) vybaviť nedá… 

S vybavovaním veškerých záležitostí spojených s tvojím prechodným pobytom, budeš musieť počkať, až keď budeš reálne v Holandsku – to zahŕňa:

 • Registrácia na Gemeente (mestský úrad)  
 • Vybavenie tvojho BSN (burgerservicenummer) čísla
 • Holandské tel. číslo 
 • Holandský študentský bankový účet
 • Študentská pôžička 
 • Študentský job 
 • Študentský grant (v prípade, že už budeš mať job) 

Zo svojich vlastných skúseností sme dali dokopy príručku („príručku pre začínajúceho študenta v Holandsku“), v ktorej nájdeš odpovede na snáď väčšinu tvojich otázok. Príručka je spravená vo formáte, aby si si ju mohol/la jednoducho vytlačiť a mať stále so sebou. Príručku vždy personalizujeme priamo pre tvoje potreby – povieš do akého mesta sa chystáš, a budeš tam mať linky na ubytko v tom danom meste. Príručka obsahuje:

V prípade záujmu o Starterpack nás kontaktuj mailom na info@holprom.eu alebo na FB/IG @holprom.

A v neposlednom rade by sme ťa rady pozvali do týchto skupín:

Držíme palce! A čoskoro šťastnú cestu do Holandska,

Betka & Rebeka