fbpx

Štúdium v Holandsku Betkinými očami

Štúdium v Holandsku Betkinými očami

A je to tu. Náš prvý blog.

Pred pár mesiacmi, kedy sa nám o webe ešte ani len nesnívalo, Betku, jednu zo zakladateliek Holpromu oslovila alumni komunita z jej bývalej strednej školy, Sučany Alumni z Bilingválneho Gymnázia v Sučanoch. Rozhovor vám prinášame teraz aj na našom webe. Čo Betka o Holprome a Štúdiu v Holandsku povedala? Nechajte sa prekvapiť. Alebo si to jednoducho prečítajte. 

Prečo si sa rozhodla pre štúdium v Holandsku?

Od mojej vysokej školy som chcela najmä štúdium v praxi. V Holandsku sú dva typy univerzít, Universities of Applied Sciences (Univerzity aplikovaných vied) a Research Universities (Výskumné univerzity). Ja som v tejto voľbe mala jasno. Hľadala som univerzitu, resp. študijný program, ktorý by ma pripravil na život. Bolo mi jasné, že chcem pokračovať v štúdiu po anglicky (zvažovala som aj štúdium po nemecky, no podobné programy v Nemecku boli len na privátnych univerzitách a to z finančného hľadiska nepripadalo do úvahy). Narazila som na Breda University a program ma hneď oslovil svojou dynamickosťou, tým, že v programe bolo zahrnuté aj štúdium cudzích jazykov a biznis focus. Predtým ako som odoslala svoju prihlášku som sa zúčastnila dňa otvorených dverí na Breda University, sama som odletela do Holandska a po prvých hodinách strávených v tejto krajine a meste som mala vo svojej voľbe jasno. Prihlášku som poslala len na jednu univerzitu, takže som išla na istotu. A vyšlo to. 

Čo si v Holandsku študovala a čo boli niektoré highlighty tvojho štúdia?

Študovala som International Tourism Management & Consultancy na Breda University of Applied Sciences (predtým NHTV University of Applied Sciences). Štúdium trvalo štyri roky. Každý ročník bol rozdelený na štyri časti, pričom každý jeden z týchto „okruhov“ bol zameraný na iné predmety, nové skupinové projektové zadania, či individuálne research projekty. Čo sa týka samotného študijného programu, keďže sa jedná o management program so špecifickým zamerním na „Tourism Management“, prešla som si aj základmi účtovníctva, ekonómie, na čo som bola z mojej strednej školy veľmi dobre pripravená. Čo bolo pre mňa nové bola skupinová práca, práca na reálnych projektoch (v prvom ročníku som napr. pracovala na marketingovom pláne pre hotel v Amsterdame). Nikdy sa nestalo, že by som pracovala s jedným človekom/jednou skupinkou viac ako jedenkrát, nebudem klamať, toto bolo zo začiatku dosť ťažké. Práca s rozličnými charaktermi a z odlišných kultúr ma naučilo veľmi veľa do budúcna a pripravilo do profesionálneho života.

Čo sa týka hilghlightov štúdia, tých bolo veru veľa. Takže vybrať pár tých naozaj top je dosť ťažké. Určite musím spomenúť v prvom rade skupinovú prácu. Projektov/zadaní, na ktorých sme počas 4 rokov pracovali bolo neúrekom, no určite môj highlight bol mesačný pobyt v Ázií – 3 týždne na Bali za účelom výskumu destinácie. Aj keď to sprvoti určite znie ako dream (on to aj bol), ale pracovať v takých teplotách a v skupinke 4 ďaľších ľudí z iných krajín, ktorí to nové prostredie znášajú inak bolo veru veľkou výzvou.

Typické výhľady na Bali - ryžové polia
Výlet do Tegenungan Waterfall s mojou research skupinkou

Ako som spomínala, štúdium je veľmi prakticky zamerané. V treťom ročníku musí každý absolvovať pracovnú stáž, ktorá je povinnou súčasťou štúdia. Ja som si moju našla v Osle, takže počas štúdia v Holandsku som mimo iného pol roka strávila aj v Škandinávií. Pracovala som pre Event & DMC agentúru v Osle, v oddelení Sales & Marketing. Zhodou okolností s firmou, u ktorej som bola na stáži, som ostala pracovať aj po skončení stáže, takže popri štúdiu som pracovala aj pre firmu v odbore.

Teambuilding v Lillehammeri, Nórsko
Oslo, môj domov na 5 mesiacov
Služobná cesta počas pracovnej stáže, Psie záprahy v Špitsbergoch

3 dôvody prečo by si odporučila ísť študovať do Holandska?

  1. Finančne dostupné štúdium

V porovnaní s UK alebo Dánskom je Holandsko určite omnoho dostupnejšie. Na cestovanie som počas štúdia skoro nič neminula, keďže som všade brázdila na bicykli (áno bez ohľadu na ročné obdobie, človek si zvykne). Strava je častokrát lacnejšia ako na SK pokiaľ človek vie, kde ísť nakúpiť. Ceny ubytka rastú ako v každej inej krajine, ale stále je možnosť nájsť izbu okolo 400€. Školné sa dá platiť aj na splátky a pre medzinárodných študentov sú dostupné aj študentské pôžičky. Plus, za prvý rok štúdia hradíš po novom len polovicu školného (pokiaľ sa na štúdium v Holandsku hlásiš po prvýkrát), čiže štúdium je o to výhodnejšie. 

  1. Medzinárodné prostredie

Holandsko je veľmi malá krajina. No toľko kultúr a jazykov, koľko som stretla na jednom mieste, ani nenarátam. Už len počas samotného štúdia som mala spolužiakov fakt z celého sveta, možno aj každého jedného kontinentu (okej okrem Antraktídy).

  1. Bezpečná a jazykovo dostupná krajina

Predtým ako som sa do Holandska presťahovala, som Holandsko navštívila iba raz. Hneď po príchode do krajiny som sa cítila ako doma, každý sa na mňa usmieval, ľudia si len tak poprajú pekného dňa, úplný sen. Od toho momentu som mala pocit, že som tam vítaná, že tu budem raz doma. Okrem iného som nikdy nemala problém s jazykom, každý (naozaj každý) hovorí po anglicky. Ani seniorov netreba podceňovať.

Študentská organizácia Compass
Acroyoga v parku v Brede
Sofar Sounds koncert v Brede

Prečo si sa rozhodla založiť Holprom?

Po skončení štúdia som sa presťahovala na pár mesiacov späť na SK, potom na pol roka do Grécka. Počas týchto mesiacov som si uvedomila, že mi Holandsko veľmi chýba. A nebola som sama. Na mojej univerzite sme boli v mojom programe dve Slovenky. S Rebekou sme ostali aj po skončení štúdia v kontakte a spolu sme si uvedomili jedno, že na Slovensku nie je organizácia, ktorá by ponúkala študentom informácie o štúdiu v Holandsku z prvej ruky. V ten deň sa zrodila myšlienka tohto projektu. Ešte v ten mesiac sme vymysleli brand, dali dokopy náš príbeh a tak vznikol Holprom. Momentálne už máme v portfóliu 6 holandských univerzít a sme ich jediným oficiálnym partnerom pre Slovensko a Česko.

Naše heslo je „od študentov pre študentov”. Študentom pomáhame s celým prijímacím procesom, motivačným listom, dokumentami potrebnými na štúdium, ako aj poradenstva o štúdiu a bývaní v Holandsku. Všetky tieto služby ponúkame študentom na základe vlastných skúseností so životom a štúdiom v Holandsku, úplne bezplatne. Samy sme si tým procesom prešli a našim cieľom je posunúť naše skúsenosti a znalosti ďalej.

Čomu sa teraz venuješ?

Po štúdiu som si uvedomila, že chcem pokračovať v štýle života/práce na aký som si zvykla počas štúdia. Vidina full-time job-u bez voľnosti nepripadala do úvahy. Tak som si založila živnosť a momentálne pracujem ako konzultant v oblasti sales/marketing & research a postupne budujem svoje portfólio, naberám skills pracovaním na všelijakých exciting projects out there, okrem iného mojich vlastných, akým je Holprom.

Moment kedy som oficiálne ukončila moje 4-ročné štúdium na Breda University of Applied Sciences

Zaujal ťa môj príbeh? Máš otázky o štúdiu v Holandsku? 

Neváhaj ma kedykoľvek kontaktovať, buď mailom na alzbeta@holprom.eu alebo na mojom Linkedine

Za rozhovor ďakujeme Sučany Alumni a Tomášovi Jackovi za realizáciu.